Pisanki woskiem malowane - warsztaty wielkanocne 2018 w Fiołkach

Fiołki wraz z rodzicami miały bardzo trudne zadanie do wykonania - w czasie warsztatów wielkanocnych za pomocą wosku wykonały piękne pisanki. Nasze przedszkole tego dnia pani Bogumiła Wójcik, która od dziecka wspólnie z babcią wykonywała pisanki roztopionym woskiem. Pani Bogusia od lat oferuje możliwość udziału w warsztatach i pokazach sztuki ludowej oraz pokazach kulinarnych, tym razem swoimi umiejętnościami postanowiła podzielić się z Fiołkami. Najpierw uczestnicy warsztatów dowiedzieli się wszystkiego o stroju lubelskim, w którym przyszła pani Bogumiła. Podziwiali przepiękne koronki, haftowany gorset i sznurowane buty, które mają dziwaczną nazwę: ciżby. Pani Bogusia opowiedziała również o tradycjach związanych ze Świętami Wielkanocnymi i udzieliła informacji, jak wykonać pisankę o wzorach krzczonowskich. Do wykonania takiej pisanki potrzebne były: wydmuszka, wosk pszczeli, świeczka, żelazko do pisania, farby do barwienia, tusze do podkolorowywania wzorów oraz wzornik motywów krzczonowskich. Fiołki wraz z rodzicami przystąpiły z zapałem do niezwykle trudnego zadania - za pomocą specjalnych rysików malowały woskowe wzory na przygotowanych wcześniej wydmuszkach. W pełnym skupieniu powstawały przepiękne pisanki. Pani Bogumiła na końcu wykąpała każdą wydmuszkę w barwniku - nadając jej ostateczny wygląd. Te kolorowe pisanki będą niewątpliwie ozdobą koszyczków wielkanocnych. Przygotowania do wiosennych świat uważamy za bardzo udane, a pani Bogumile serdecznie dziękujemy.