Jagódki i Jabłuszka w sortowni jabłuszek

Jabłka to pyszna i zdrowa rzecz - o tym wie każde dziecko, ale jak te owoce trafiają do skrzynek i woreczków? Na to pytanie dzieci z naszego przedszkola postanowiły poznać odpowiedź odwiedzając sortownię jabłek Stryjno-Sad. Powitał nas zapach jabłek unoszący się w całej hali, a przemili pracownicy odpowiadali na wszystkie pytania przedszkolaków. Przedszkolaki zobaczyły jak ustawia się skrzynie z owocami w magazynie - wzbudziło to wiele emocji od niedowierzania do zachwytu. Następnie mogły samodzielnie uruchomić maszynę do produkcji pudełek. Później wyprodukowane pudełka spuszczały specjalnym kanałem na dól, gdzie trafiały do nich posortowane jabłka. Sortowanie to też niezwykła sprawa! Dzieci dowiedziały się, że skrzynia z owocami jest podnoszona i ląduje w wodzie, dzięki czemu jest mniej uszkodzonych jabłek. Później owoce są przesuwane kanałem z wodą. Każdy owoc ma zrobione zdjęcie, a specjalny komputer zapamiętuje te informacje. Na ich podstawie jabłko wpada w odpowiedni kanał. Dalej są czyszczone szczotkami, myte i osuszane. Suche i wypolerowane jabłka trafiają do woreczków lub do pudełek. Maszyna może posortować 8-10 ton jabłek na godzinę. Nie tylko ze względu na wagę, ale też np. pod kątem wybarwień.  Po ekscytującej wycieczce po sortowni dzieci zostały ugoszczone przez pracowników ciasteczkami, sokiem jabłkowym i oczywiście jabłuszkami.