Groszki sortują jabłuszka

Jabłka to pyszna i zdrowa rzecz - o tym wie każde dziecko, ale jak te owoce trafiają do skrzynek i woreczków? Na to pytanie Groszki postanowiły poznać odpowiedź odwiedzając sortownię jabłek. Powitał nas zapach jabłek unoszący się w całej hali, a przemili pracownicy odpowiadali na wszystkie pytania Groszków. Dzieci dowiedziały się, że skrzynia z owocami jest podnoszona i ląduje w wodzie, dzięki czemu jest mniej uszkodzeń jabłek. Później owoce są przesuwane kanałem z wodą. Każdy owoc ma zrobione zdjęcie, a specjalny komputer zapamiętuje te informacje. Na ich podstawie jabłko wpada w odpowiedni kanał. Dalej są czyszczone szczotkami, myte i osuszane. Suche i wypolerowane jabłka trafiają do woreczków lub do skrzynek. Maszyna może posortować 8-10 ton jabłek na godzinę. Nie tylko ze względu na wagę, ale też np. pod kątem wybarwień. Po ekscytującej wycieczce po sortowni dzieci zostały ugoszczone przez pracowników ciasteczkami, ciepłą herbatką i oczywiście jabłuszkami. Przedszkolaki zrewanżowały się własnoręcznie przygotowanym albumem z rysunkami jabłuszek oraz piosenką o spadających listkach.