"Instrumenty świata" - warsztaty edukacyjne w Koniczynkach

Na początku marca Koniczynki uczestniczyły w bardzo ciekawych warsztatach edukacyjnych. Pani Ania, specjalnie z tej okazji zaproszona do naszego przedszkola zabrała dzieci w podróż po różnych zakątkach świata. Ciekawie i bardzo zabawnie opowiedziała o różnych zwyczajach i tradycjach muzycznych ludzi żyjących na różnych kontynentach. Po wizycie u Indian, w Meksyku oraz w Peru, przedszkolaki odwiedziły Czarny Ląd. Stamtąd w błyskawicznym tempie przeniosły się na Tybet. Każde dziecko miało okazję zagrać na misie dźwiękowej, zwanej także misą tybetańską. Na misach dźwiękowych gra się zasadniczo na dwa sposoby: 1. Uderzając w misę pałeczką (zwaną maletem). Uzyskuje się w ten sposób perkusyjny, pulsujący ton. 2. Pocierając brzeg misy drewnianą różdżką. Daje to dźwięk długotrwały.Ten sposób grania jest podobny do przeciągania palca po zwilżonej krawędzi kieliszka. Im misa jest większa, tym większe powinny być malety i różdżki, stosowane do jej obsługi. Misę można ustawić na dłoni, co pozwala lepiej odczuć jej drgania, niż wtedy, gdy jest położona na podstawce. Poprzez różne ustawianie palców można regulować wysokość tonu otrzymywanego po uderzeniu maletem. Podczas pocierania misy różdżką, siła nacisku różdżką na brzeg misy oraz tempo jej przesuwania wpływają na otrzymywany dźwięk. Niektóre misy pięknie współbrzmią z innymi misami lub innymi instrumentami muzycznymi. W czasie warsztatów dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy i świetnie się bawiły. Z żalem pożegnały gościa i powróciły do codziennych zajęć.