Dzień bez zabawek w Fasolkach

Dla przed­szko­la­ków zabawa to pod­sta­wowa forma aktyw­no­ści. Poprzez zabawę dzieci poznają świat, naby­wają doświad­czeń, roz­wi­jają wyobraź­nię i róż­no­rodne umie­jęt­no­ści. Dobra zabawa anga­żuje całe dziec­ko­…jego ręce, nogi, oczy, uszy, umysł. Do dobrej zabawy wcale nie potrzeba dro­gich, mod­nych zaba­wek czy ultra­no­wo­cze­snych urzą­dzeń… nie­zbędna jest bez­pieczna prze­strzeń, mate­riał którym można dowol­nie mani­pu­lo­wać, czas i przede wszyst­kim dobry kolega lub kole­żanka. O tym, że do dobrej zabawy naprawdę nie potrzeba wiele, Fasolki prze­ko­nały się spę­dza­jąc w przed­szkolu dwa dni bez zaba­wek. Z dostar­czo­nych mate­ria­łów (rolki, pudełka, korki, włóczki, butelki, sznurki, itp.) dzieci kon­stru­owały lalki, kotki, samo­chody, kosmiczne pojazdy, instru­menty, roboty, itp. W wycho­wa­niu i edu­ka­cji dziecka nie­zwy­kle ważne jest pro­po­no­wa­nie alter­na­tyw­nych form zabawy. Tego typu dzia­ła­nia sprzy­jają roz­wi­ja­niu twór­czo­ści i kre­atyw­no­ści dzieci. Dzieci mają okazję w sposób natu­ralny wyko­rzy­stać i roz­wi­jać swoje uzdol­nie­nia, zain­te­re­so­wa­nia i umie­jęt­no­ści manu­alne. Dzieci uczą się pla­no­wa­nia, współ­pracy oraz zwra­ca­nia się o pomoc w razie napo­tka­nych trud­no­ści.