Lodowa kraina

 

"Jest taka kraina, gdzie zawsze jest zima
I wszyscy się cieszą, gdy dzień się zaczyna.
Bo nocka polarna przez pół roku trwa
I każdy już tęskni za jasnością dnia"W minionym tygodniu nasze Przedszkolaki przeniosły się na bieguny. Przypomniały sobie zwierzęta zamieszkujące Arktykę i Antarktydę, zbudowały igloo, ulepiły bałwana oraz dowiedziały się, dlaczego niedźwiedzie polarne nie zjadły wszystkich pingwinów cesarskich.
Groszki przyjrzały się biegunom północnym (Arktyka) i południowym (Antarktyda). Zastanawiały się czemu pingwin cesarski, nie może "spotkać się" z niedźwiedziem polarnym. Poznały zjawisko świetlne - zorzę polarną, inaczej nazywaną nocną tęczą. Bawiły się w zapamiętywanie "Gdzie ukryły się zwierzęta arktyczne?". Przy pomocy figurek pingwinów odszukiwały w atlasie ich nazwy. Groszki obejrzały film o największej wyspie świata, która w całości pokryta jest lodem - Grenlandii oraz życia ich mieszkańców - Eskimosów. Podczas quizu dowiedziały się wielu ciekawostek o największym zwierzęciu świata jakim jest wieloryb.
Malinki i Jabłuszka odbyły podróż do krainy wiecznych lodow poznając Arktykę i Antarktydę. Zamieniając się w polarników odkryły biegun północny i południowy poznając ludzi i zwierzęta tam żyjące( Eskimosi, niedźwiedź polarny, wilk arktyczny, foka, mors, pingwin). Zapoznały się że srogim, zimowym klimatem tam panującym i łowiły ryby razem z Inuitami. Dzieci wykonały opaski- sylwety pingwina, w których zatańczyły pingwinkowy taniec. Uwieńczeniem wiadomości o krainie wiecznej zimy była wspólna praca plastyczna kredkami pt "Grenlandia".