"Nad wodą"- drugi turnus wakacyjny

 

Podczas naszego II turnusu w Ziarenku pod tytułem – „ Nad wodą” tydzień minął nam pod znakiem bezpieczeństwa nad wodą oraz wszystkim tym, co z nią związane. W grupach młodszych pracowaliśmy z opowiadaniem ilustrowanym sylwetami „Wakacje Oli nad morzem”. Skupiliśmy się tutaj na przypomnieniu zasad bezpieczeństwa podczas spędzania wakacji ( nie oddalanie się od rodziców, nie chowamy się podczas burzy pod drzewem…). Pracowaliśmy z historyjką obrazkowa „Przygoda Zuzi” – dobieraliśmy tutaj właściwe obrazki do kolejnych części opowiadania, następnie przyporządkowaliśmy odpowiednie cyfry.  Tworzyliśmy także „Wakacyjny, nadmorski krajobraz” poprzez dobieranie fragmentów obrazków
 w całość, aby stworzyć kompletny obrazek.  Bawiliśmy się z chustą animacyjną, piłką, a także w różne zabawy integracyjne ulubione przez dzieci. Wykonaliśmy pracę plastyczną pod tytułem „Idziemy nad wodę”, którą można podziwiać w szatni.

Grupa starsza podczas ostatnich kilku dni wspólnie ustaliła, czym jest zbiornik wodny i jakie mamy rodzaje zbiorników w Polsce. Ponadto rozmawiając o wodach nie sposób pominąć zwierząt morskich – my wybraliśmy meduzy. Dzieci podczas zajęć dowiedziały się o kilku faktach z życia tych bezkręgowców oraz podjęły wyzwanie odwzorowania jej wyglądu wykonując prace plastyczną. Dodatkowo z inicjatywy dzieci, rozszerzyliśmy swoje wiadomości na temat bursztynu.  Dokładnie przyglądając się fragmentowi żywicy najstarsi Ziarenkowicze odpowiedzieli na postawione sobie pytania, np. Czy bursztyn tonie?. „Bezpieczne wakacje nad wodą” pod takim tytułem odbyło się nasze wtorkowe spotkanie z panem Robertem Wawruchem, panem ratownikiem wodnym. Podczas tego spotkania nasz gość skrupulatnie wytłumaczy nam jak powinniśmy dbać o bezpieczeństwo nasze jak i innych podczas pobytu nad wodą. Myślę, że te cenne wskazówki przyczynią się do bezpiecznego spędzenia wakacji nad wodą.